Strona na WordPress – wady i zalety

18 grudnia 2018

Chcesz założyć własną witrynę do prowadzenia firmy na podstawie platformy WordPress? Choć ten system zarządzania siecią jest popularny i często wybierany dla tworzenia stron internetowych przez firmy, to nie jest pozbawiony wad. Dowiedz się jakie są zalety i wady korzystania z WordPress

Zalety korzystania z WordPress

WordPress to idealna platforma do prowadzenia strony firmowej, ze względu na jego elastyczność i rozszerzalność. Prostota, funkcjonalność, wiele rozszerzeń – to tylko niektóre z powodów, dla których warto używać WordPressa:

● Prostota w obsłudze – WordPress zyskał sławę, dzięki łatwemu użytkowaniu. Ma wbudowaną funkcję instalowania wtyczek i gotowych szablonów (motywów), które zwiększają funkcjonalność strony. Użytkownik nie musi posiadać znajomości PHP czy HTML, by korzystać z platformy.
Intuicyjne zarządzanie – Wiele możliwości edycji tekstów, zarządzania stroną itd. Dzięki instalacji wtyczek możesz dodać przydatne funkcje. Ponadto WordPress ma intuicyjny i prosty w obsłudze edytor Gutenberg do zamieszczania nowych treści, filmów, zdjęć.
Funkcjonalność – Platforma WordPress jest stale rozwijana przez aktywną społeczność o kolejne wtyczki oraz motywy, które ułatwiają zarządzanie stroną.
Wtyczki (plugins) – WordPress posiada kilkanaście tysięcy darmowych wtyczek oraz płatnych pluginów ze wsparciem twórców. Daje to dostęp do wielu rozszerzeń, dodatków, wtyczek, które rozwijają stronę firmową.
Motywy WordPress – W Internecie znajdziesz wiele darmowych i płatnych motywów o zróżnicowanej tematyce.
● Sklep internetowy – WordPress w połączeniu z wtyczką WooCommerce to idealna platforma do stworzenia sklepu internetowego. Jest to platforma łatwa do wdrożenia, posiada nieograniczone możliwości dalszej rozbudowy oraz oferuje liczne rozszerzenia, jak płatności, wysyłki.
● Kontrola mobilna – Każda współczesna strona WordPress jest stroną responsywną RWD. Możesz zarządzać stroną za pomocą urządzenia mobilnego.
● Możliwość optymalizacji – Dzięki funkcjom WordPressa możesz sprawić, że Twoja strona będzie szybka i wykorzystasz najlepsze praktyki SEO do przyciągnięcia klientów.
● Brak opłat – WordPress to darmowe i otwarte oprogramowanie. Możesz go dowolnie pobierać, instalować, a nawet modyfikować.
Integracje – Z uwagi na popularność platformy, większość firm mają integrację dostępne w WordPress. Oznacza to, że Twoje oprogramowanie do marketingu, generowania leadów, narzędzia SEO, CRM będzie współdziałać z WordPress.
Skalowalność – To możliwość zwiększenia skali działania systemu oraz zdolność oprogramowania lub systemów informatycznych do sprawnego funkcjonowania przy stale wzrastającej liczbie użytkowników.
● Hosting (serwer) – WordPress jest bezpłatny, ale do jego instalacji potrzebujesz domeny www i hostingu. Dzięki temu masz pełną kontrolę nad zarządzeniem stroną w WordPress. Jesteś właścicielem strony i kontrolujesz wszystkie treści i pliki zapisane w bazie danych.

Wady korzystania z WordPress

WordPress nie jest pozbawiony wad. Warto o nich pamiętać przy wyborze tej platformy CMS do tworzenia strony internetowej.

● Podstawy kodowania – Chociaż nie musisz znać się na kodowaniu, aby korzystać z WordPressa, warto mieć podstawową znajomość HTML i CSS, by sprawnie edytować i modyfikować stronę. W niektórych modyfikacjach struktury czy wyglądu strony będziesz potrzebował znajomości PHP.
Bezpieczeństwo – WordPress jako popularny silnik do tworzenia i zarządzania stronami internetowymi jest chętnie atakowany przez wirusy. Dlatego ważne jest to, aby stale robić aktualizacje WordPressa, wtyczek, motywów, a także tworzyć kopie zapasowe strony (back-up).
Wtyczki (plugins) – Wybranie właściwej wtyczki wymaga pewnej wiedzy i doświadczenia od użytkownika. Należy zapoznać się dobrze z funkcjami, jakie oferuje wtyczka.
Wydajność – Zbyt duża ilość zainstalowanych wtyczek może obniżyć wydajność strony.

Leave comment: